کلمه کلیدی را تایپ کنید

News

استاندارد سندبلاست

استاندارد سندبلاست

معرفی استاندارد ایزو ISO

همان طور که مي دانيد جهت استاندارد سازي شرکت ها و سازمان ها از استاندارد خاص و طبقه بندي شده اي به نام ايزو (ISO) استفاده مي کنند. سازمان بين المللي استاندارد سازي (International Organization for Standardization ) عبارت ايزو (ISO) را از کلمه ي يوناني ISOS به معني “برابر” برگرفته است که ريشه ISO در انگليسي نيز است.

استاندار سندبلاست ایزو ۸۵۰۱ : (حفاظت سازه های فلزی در برابر خوردگی بوسیله رنگ آمیزی)

مقدمه :

عملکرد و دوام هر نوع پوشش رنگی به طور قابل ملاحظه ای متاثر از آماده سازی سطح قبل از رنگ آمیزی است . به همین دلیل ، انتخاب روش آماده سازی سطح در مورد سازه های فلزی بسیار حائز اهمیت بوده و در رفتار خوردگی آن سازه موثر است . انواع مختلفی از روشهای آماده سازی سطوح وجود دارد که با توجه به شرایط سطح ، سیستم رنگ آمیزی انتخاب شده ، دوام مورد انتظار از پوشش ، مسائل اقتصادی و شرایط زیست محیطی و ملاحظات دیگر قابل استفاده می باشد .در زیر ما برخی از روشهای معمول که بر روی فولاد کربن دار با پوشش یا بدون پوشش حفاظتی سطح ، فولاد گالوانیزه ، آلومینیوم و آلیاژ های سبک ، استفاده می شود مطرح می کنیم . عملکرد و کارایی پوشش های رنگی به طور قابل ملاحظه ای تحت تاثیر سطح آماده شده قبل از اجرای رنگ آمیزی است .

عوامل اصلی مرتبط عبارتند از :

۱- میزان زنگ زدگی و پوسیدگی سطح

۲- وجود و میزان آلاینده ها همچون نمک ها ، گرد و غبار ، روغن و گریس

۳- مشخصات سطح

استاندار ایزو ۸۵۰۱ در واقع روش بصری ارزیابی پاکسازی سطوح برای تعیین سیستم روش رنگ آمیزی فراهم می نماید . این استاندارد به ۴ قسمت تقسیم می شود.

استادندارد ایزو ۱-۸۵۰۱ : ۲۰۰۷ ، در این استاندارد درجه بندی زنگ زدگی و درجه بندی آماده سازی بستر های سطوح فولادی بدون پوشش و بستر سطوح فولادی بعد از برداشتن یکپارچه پوشش های قبلی

استاندارد ایزو ۲-۸۵۰۱ : ۲۰۰۷ درجه بندی آماده سازی بستر های فولادی از قبل پوشش داده شده پس از حذف موضعی پوشش های قبلی

استاندارد ایزو ۳-۸۵۰۱ : ۲۰۰۷ درجه بندی آماده سازی درز های جوش شده ، لبه ها و نواحی دیگر با عیوب سطحی

استاندارد ایزو ۴-۸۵۰۱ : ۲۰۰۶ شرایط اولیه سطح ، درجه بندی آماده سازی و زنگ زدگی سریع در ارتباط با واتر جت فشار بالا

این مقاله فقط به قسمت های ۱ و ۲ مربوط می باشد .

استاندارد ایزو ۸۵۰۱

این استاندارد به موارد زیر می پردازد .

درجه بندی زنگ زدگی سطوح و درجه بندی آماده سازی سطوح فولادی بدون پوشش ، همچنین درجه بندی سطوح فولادی بعد از برداشتن پوشش قبلی سطوح به صورت یکپارچه از روی آن

این قسمت از استاندارد ایزو ۸۵۰۱ ( ISO 8501 ) به شناسایی ۴ درجه از خوردگی و زنگ زدگی سطوح که به طور معمول در سطوح بدون پوشش ایجاد می شود می پردازد

درجه A : سطح فولاد توسط مقدار زیادی از اکسید زنگ حاصل از نورد فولاد پوشیده شده ولی در عین حال مقدار زنگ زدگی جزئی
می باشد .

درجه B : در این حالت شروع فرآیند زنگ زدگی بر روی سطح فولاد آغاز شده است و همچنین اکسید های حاصل از نورد فولاد شروع به پوسته پوسته شدن کرده و در حال جدا شدن از سطح فولاد می باشد

درجه C : در این درجه از زنگ زدگی اکسید های حاصل از نورد از سطح فولاد جدا شده و خوردگی که بصورت حفره هایی ریز خود را در سطح فولاد نمایان می کند با چشم به راحتی قابل دیدن می باشد . ( تصویر C)

درجه D : سطح فولاد عاری از اکسید های حاصل از نورد بوده و خوردگی به صورت حفره سراسری بر کل سطح فولاد قابل مشاهده می باشد . ( تصویر D)

استاندارد ایزو ۸۵۰۱ ، همچنین درجه بندی آماده سازی سطوح از نظر بصری را مشخص می نماید ( تحت عنوان درجات تمیز کاری ) ، همچنین درجه بندی آماده سازی سطوحی که پوشش قبل آن به طور کلی حذف شده است .

آماده سازی سطوح با توجه به روش تمیز کاری سطح با حروف مناسب ( Sa – St – FI ) نشان داده می شود .

تمیز کاری پاششی Sa)  Sandblast )

آماده نمودن سطوح با استفاده از روش پاششی یا همان روش سندبلاست با حرف Sa نمایش داده می شود . باید توجه داشت قبل از تمیز کاری توسط روش سندبلاست می بایست لایه های سنگین ناشی از زنگ زدگی از سطوح جدا شده و حذف گردد ، همچنین سطح باید از چربی ها ، روغن و مواد زاید قابل رویت پاک باشد . این نکته در مورد سندبلاست یا تمیز کاری پاششی حائز اهمیت است که سطح مورد نظر پس از اجرای سندبلاست می بایست از گرد و غبار ناشی از ساینده ها تمیز شود .

سندبلاست سبک                                                              Sa1

سندبلاست عمیق                                                               Sa2

سندبلاست خیلی عمیق                                                  Sa2 1/2

سندبلاست تا حد قابل رویت فولاد                                          Sa3

Sandblast

Sandblast

 

تمیز کاری سطح با دست و ابزار قدرتی St 

زمانی که آماده سازی سطح با روش تمیز کاری دستی و ابزار قدرتی مثل برس سیمی ، برس کاری ، ساییدن با دست یا ماشین انجام شود با حروف St نمایش داده می شود . همانند روش اجرای سندبلاست در روش تمیزکاری دستی نیز میبایست لایه های سنگین زنگ زدگی از روی سطح حذف و کنده شود ، آلاینده های سطحی مثل روغن ، چربی ، گریس و مواد زاید قابل رویت نیز باید از روی سطح پاک شوند . بعد از تمیز کاری با دست همانند اجرای سندبلاست بایستی سطح را از گرد غبار ناشی از تمیز کاری پاک نمود . درجات تمیزکاری با ابزار دستی به دو درجه تقسیم میشوند .

تمیز کاری کامل سطوح با ابزار دستی                                                               St2

تمیز کاری خیلی عمیق و بسیار کامل با ابزار دستی                                           St3

تمیزکاری با شعله FI

همانند دو روش سند بلاست و تمیزکاری با دست می بایست قبل از تمیزکاری لایه های سنگین زنگ از سطح جدا شود . بعد از تمیزکاری با شعله می بایست با ابزار برس سطح فلز را تمیز نمود . لازم به ذکر است روش تمیزکاری با شعله به ندرت استفاده می شود .

استاندارد تمیزکاری سطوح ایزو ۲-۸۵۰۱

درجات آماده سازی برای سطوح فولادی قبلا رنگ شده پس از تمیزکاری و حذف پوشش موضعی این بخش از استاندارد بر پایه تجربه استوار است که حذف پوشش قبلی به صورت کامل نیاز نخواهد بود. این امر به ویژه در پروژه های تعمیر و نگهداری پالایشگاهها و نیروگاهها که میبایست به طور منظم سندبلاست و رنگ آمیزی شوند بیشتر نمایان می گردد .

استاندارد وت بلاست

Wet abrasive blast cleaning standard – SSPC VIS 5 – NACE VIS 9(WAB) 

توضیحات :

تمیزکاری WAB  با استفاده از مخلوط آب (fresh water) و ماده سایشی انجام می گیرد دو روش برای (WAB) وجود دارد ۱-هوا/ساینده / آب ۲- آب / ساینده

  • سطح فلز پس از عملیات WAB  احتمال دارد دچار زنگ زدگی شود . 

FLASH RUST

  اکسیداسیون ضعیفی است که پس از خشک شدن سطح فلز اتفاق می افتد . که میزان آن بستگی به سن فلز و زمان خیسی دارد. 

No flash rust

زمانی که سطح را بدون بزرگ بینی نگاه می کنیم زنگی مشاهده نمی گردد. 

(Light flash rust(L

زمانی که سطح را بدون بزرگ بینی نگاه می کنیم مقدار کمی لایه زنگ به رنگ خرمائی روی سطح دیده می شود.این زنگ به سطح چسبیده است و توسط پارچه کشیدن (به آرامی) برداشته نمی شود. 

(Modarate flash rust(M

زمانی که بدون بزرگ بینی به سطح می نگریم یک لایه زنگ خرمائی رنگ به تصویر زمینه سطح برتری دارد. این میزان زنگ به سطح فلز از چسبندگی خوبی برخوردار است و توسط پارچه کشیدن (به آرامی) برداشته نمی شود. 

(Heavy flash rust (H

سطح را بدون بزرگ بینی می نگریم یک لایه زنگ خرمائی تیره (متمایل به قرمزی) سطح را کاملا پوشانده است و از چسبندگی ضعیفی به سطح فلز برخوردار است . 

درجات تمیزکاری

با توجه به زنگ اولیه سطح فلز که دارای درجه C OR D  باشد و درجه Flash rust تصاویر ضمیمه برای ارزیابی استفاده می گردد. 

WAB6=SSPC6=NEAR WHITE METAL=SA2

WAB10=SSPC10=WHITE METAL=SA2 1/2 

بازدارنده ها  Chemical corrosion inhibitors

می توان با استفاده از بازدارنده ها از وقوع زنگ جلوگیری کرد. 

برداشتن روغن و گریس

عملیات WAB تاثیر زیادی در حذف روغن و گریس از سطح فلز دارد به همین خاطر عملیات چربی زدائی قبل از WAB که در روش سندبلاست خشک ضرورت دارد الزامی نیست. 

برداشتن نمک های قابل حل در آب

عملیات WAB تاثیر بسیار زیادی در حذف نمک های قابل حل در آب دارد.

ارسال نظر

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند