کلمه کلیدی را تایپ کنید

Butterfly Valve

باترفلای ولو |Butterfly Valve

باترفلای ولو |Butterfly Valve

Butterfly valve

باترفلای ولو |Butterfly Valve

   یکی از ساده­ ترین شیرهای  که در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد شیر پروانه ایی (Butterfly  valve  ) است که ساختمان آنها متشکل از یک بدنه معمولی و یک صفحه مدور که تقریبا در وسط قرار دارد می باشد. این صفحه حول میله ای در حدود ۹۰ درجه می گردد و بوسیله اهرمی به قسمت حرکت دهنده شیر وصل می باشد. این محرک می تواند دستی یا بوسیله فشار هوا و یا برق و سیستم های الکترونیکی و کنترلی تنظیم شود. شير پروانه اي با حركت چرخشي براي قطع و وصل كردن جريان و همچنين تنظيم جريان مورد استفاده قرار مي گيرد. بعلت  Face to Face بودن و قیمت مناسب، این ولو مصرف و کاربرد زیادی  دارد. شیرهای پروانه ای در سایزهای کوچک بیشتر برای فشارهای پایین مانند آب و فاضلاب بکار می­روند لذا  به همین دلیل دارای سیت لاستیکی هستند که در مقابل اکسید کنندگی آب مقاومت خوبی دارند. بعضی از این لاستیکها برای سیالات خاصی بکار برده می شوند مانند اسیدها، بازها و غیره که از انواع این پلیمرها می­توان به EPDM,    FPM, NBR, VITON, Buna-N, PTFE اشاره نمود. شیرهای پروانه ای برای فشارهای بالا نیز کاربرد دارند مانند صنایع بخار ، نفت و گاز که دراین حالت اگر فشار از کلاس ۳۰۰ پوند بالاتر باشد و دما کمتر از حدود ۱۰۰ درجه سانتیگراد،  از لاستیک و در غیراینصورت از فلزات خاصی تحت عنوان تریم برای Seat استفاده می شود مانند  Stellite, Monel, SS304, SS316. یکی از استاندارد های مهم در طراحی و ساخت  API-609  می باشد. شیرهای پروانه ای کوچک را در اندازه های ۴ اینچ الی ۲۴ اینچ می سازند تعمیرات آنها بسیار ساده ولی باید مرتبا گریس­کاری شوند . استفاده از اين شير در فشارهاي بالا به دليل نشتي توصيه نمي شود. بعضی از این شیرها را در موارد خاصی بوسیله فلکه دستی که به میله گرداننده صفحه وصل می باشد و مکانیزم آن در یک جعبه چرخ دنده قرار دارد مجهز می­کنند ، تا چنانچه اگر گرداننده اصلی که هوا یا هیدرولیک می باشد از کار بیافتد بتوانند با آزاد کردن آن از دنده با اهرم یا فلکه دستی صفحه را درهر حالت که باشد نگهدارند. کاربرد شیرهای پروانه ای در واحدهایی که فشار آنها حین کار کم می­شود،  بعلت حداقل بودن افت فشار بسیار متداول می باشد و اصولا طراحان کارخانجات صنعتی تا آنجایی که ممکن است سعی می کنند که از بوجود آمدن افت فشار در سیستم ها جلوگیری کنند زیرا در غیر این صورت از لحاظ هزینه نصب آنها مقرون به صرفه نمی باشد .

از ویژگی های دیگر این شیرها به حداکثر رساندن سرعت جریان سیال در حداقل زمان و حرکت شیر می باشد. (مخصوصا درمورد کنترل فشار سیالات در مخازن یا برج های تحت فشار) . همچنین این نوع شیرها در حجم زیاد انتقال سیالات مورد استفاده قرار می گیرد . با توجه به سبکی وزن و ارزانی قیمت همکاری جدی بین طراحان شیر پروانه ای و متخصصان در رشته فلز شناسی و رشته های پلاستیک و لاستیک سازی به وجود آمده که جنس صفحه دیسک و نشیمنگاه به صورت های گوناگون سبک و قابل ارتجاع ساخته شود .

این شیرآلات صنعتی بیشتر در ایستگاه نیروی حرارتی ، ایستگاه نیروی هیدروالکتریکی ، صنایع نفت و گاز ،لوله کشی آب و فاضلاب استفاده و پرکاربرد میباشد.

%d8%a8%d8%a7%d8%aa%d8%b1-%d9%81%d9%84%d8%a7%db%8c-%d9%88%d9%84%d9%88

ویژگی های اصلی باتر فلای ولو :

 آسانی کاربرد، نداشتن قطعات لغزنده و کشویی ، کاهش افت فشار ، قابلیت کنترل ، ارزانی و سبک بودن ، عدم ترکیب جنس ساخته شده صفحه با فرآورده های عبور کننده اعم از شیمیایی یا پتروشیمی

 

coverbfvgradiendull

 

Kalanmehr Gallery

multimedia-027