کلمه کلیدی را تایپ کنید

Valve test

تست ولو

تست ولو

لزوم انجام تست :

همانگونه که میدانیم ولوها در تاسیساتی نصب میگردند که ممکن است در هر جایی واقع شده باشند، در موتورخانه ها، نیروگاهها، پالایشگاه ها ، پتروشیمی ها ، خطوط لوله واقع در بیابانها و غیره .نشتی از تاسیسات ممکن است خطرات و خسارات جبران ناپذیری بوجود بیاورد. لذا ولوها بعنوان بخشی از این تاسیسات باید به هنگام بهره برداری به محیط بیرون نشتی نداشته باشند و به همین دلیل تست را روی ولوها انجام میدهند و از سلامت بدنه ولو و آب بندی در محل سیت اطمینان حاصل میکنند.

باتوجه به حساسیت بالای کاربرد ولوها در تاسیسات صنایع مختلف ، نوع و روش این تستها مطابق استانداردهای خاصی صورت میگیرد که معتبرترین آنها عبارتند از : API-6D, API-598 , BS-6755, API-6FA , API-607 , …
تستهایی که در این استانداردها آمده در واقع تست محصول است و در اینجا درخصوص تستهای حین تولید صحبتی نمی کنیم.

براساس استانداردهای موجود در زمینه ساخت ، تولید و تعمیر  ولوهای صنعتی، پس از اتمام مراحل تعمیرات و Overhaul، ولو در شرایط کارکرد واقعی تحت تست مکانیکی و عملکردی قرار می گیرد،

انواع تست ولو

تست pt : این تست جهت بررسی وضعیت تعمیرات بر روی استم , سیت , پلاگ , گلند و بادی ولو انجام می گیرد. باید به این نکته توجه کرد که در این روش تنها عیوب سطحی و عیوبی که به سطح راه پیدا می کنند قابل مشاهده هستند.

مراحل انجام تست pt :

مرحله اول : آماده سازی سطح: قبل از استفاده از اسپری PT جهت تست به روش مایعات نافذ، سطح مورد آزمایش باید کاملا تمیز شده باشد و خشک گردد. سطح مورد نظر جهت انجام تست PT باید عاری از هر گونه چربی، آب، روغن و دیگر مواد آلوده کننده باشد.

مرحله دوم : اسپری کردن مایع نافذ : پس از تمیزکردن سطح ، مایع نافذ باید به نحوی بر روی آن اسپری شود که سطح از غشایی پیوسته از PENETRANT پوشیده گردد. مایع باید به مدت کافی برای نفوذ در عیب های سطحی ، در روی قطعه بماند.
هنگامی که بازرسی تعداد زیادی قطعه کوچک مورد نظر باشد، غوطه ور کردن قطعات در مخزن حاوی مایع نافذMAGNAFLUX-PENETRANT  مناسب ترین روش است. در حلال غوطه ور کردن قطعه باید دقت کافی در جهت جلوگیری از تشکیل تله هوا مبذول گردد و تمام سطح قطعه باید کاملا تر شود. یاید مطمئن شویم که مایع نفوذ کننده ازتمام فرورفتگی ها و مجاری قطعه گذشته و خارج شده است.

در صورت تمیز نکردن سطح به نحو مطلوب، ممکن است  برخی از عیوب به خاطر عدم نفوذ کامل مایع در آنها در اثر  بسته بودنشان، و همچنین نزدیکی سطوح کثیف به دهانه عیب و جذب مایع نافذ به وسیله آلودگیها، قابل تشخیص نباشد

کنتاکت چک :

برای انجام تست  سطح  تماس  و آب بندی  بین  سیت  و  پلاگ   ولو از خمیر بلوچک استفاده می گردد.در این روش پس از انجام تعمیرات (غالبا  عملیات لپینگ)  ابتدا سطوح مورد نظر با  دستمال تنظیف  پاک می گردتد . سپس خمیر بلو چک بر روی سطح پلاگ مالیده  می شود

و پلاگ به دقت در محل خود قرار داده می شود.خط آب بندی ایجاد شده بر روی پلاگ بیان کننده وضعیت آب بندی سیت و پلاگ ولو است.

تست هیدرواستاتیک :

تست هیدرواستاتیک یکی از مهمترین تست های پس از تعمیرات می باشد و یکی از ملزومات استاندارد های ISO15874 ، ASTMF2389 ،  DIN8078  ، ISIRI6314  است .
برای انجام این تست نمونه ها مطابق با استاندارد ها تهیه می شوند . سپس در محفظه ای که توسط آب با دمای مشخص پر شده است ، قرار می گیرند .در ادامه ، ولوها توسط دستگاه فشار هیدرواستاتیک به فشار مورد نظر می رسند .

انجام تست به وسبله تست پمپ پورتابل:

در این روش به کمک یک پمپ دستی , ولوها را تحت فشار مورد نظر قرار می دهند.این دستگاه شامل یک مخزن آب , فشار سنج , شیرآب ورودی , شیر یکطرفه  , لوله های ارتباطی می باشد

 انجام تست به وسیله دستگاه تست بنچ :

دستگاه تست بنچ (میز تست) برای یافتن نشتی در بدنه یا قسمتهای داخلی ولو استفاده میگردد.دستگاه مورد استفاده توسط شرکت کلان مهر البرز دستگاه مدل sp   می باشد که در کارگاه مرکزی این شرکت تهیه می گردد.

تست بنچ

معرفی تست بنچ کلان مهر البرز

تست های قابل انجام

آزمایش های قابل انجام با دستگاه تست بنچ کلان مهر