کلمه کلیدی را تایپ کنید

ساخت و مقاوم سازی پمپ های سانتریفیوژ

ساخت و مقاوم  سازی پمپ های سانتریفیوژ

ساخت و مقاوم سازی پمپ های سانتریفیوژ

ساخت و مقاوم  سازی پمپ های سانتریفیوژ 

مقدمه

به دنبال پیشرفت های سریع صنعت در دنیای تکنولوژی و احساس نیاز به خواص متفاوت از مواد برای کاربردهای مختلف، وبا توجه به اینکه مشخصات فیزیکی مواد به صورت تک جزیی پاسخگوی شرایط مختلف به وجود آمده در قطعات صنعتی نمی باشد، ترکیب و اختلاط مواد با خواص مختلف بهترین گزینه برای رفع این نقاط ضعف میباشد.

در این میان پوششهای صنعتی جزء جدایی ناپذیر صنعت در دنیای امروزی هستند، به طوری که استفاده از این مواد مزایای زیادی را به همراه داشته است که به چند مورد آن اشاره میشود:

  • تنوع بسیار زیاد در انتخاب فام و رنگهای مناسب
  • استفاده از مواد اولیه سبکتر و ارزانتر
  • استفاده از مواد کامپوزیت در ساخت قطعات
  • کم کردن مراحل ماشینکاری
  • و مزایای دیگری از این دست ….

در این مقاله به اختصار به یکی از آسیبهای متداول در پمپ های سانتریفیوژ پرداخته و به معرفی روش جدیدی برای باز ساخت و مقاوم سازی آنها می پردازیم.

پدیده کاویتاسیون( cavitation ) :

بيشتر ماشين‏ها نقاط ضعفي دارند که مي‏توان آنها را پاشنه آشيل  ماشين‏ها دانست. پاشنه آشيل پمپ‏ها (به ويژه پمپ‏هاي گريز از مرکز) قسمت مکش آنهاست.
اگر شرايط بهره برداري از سيستم به گونه‏اي باشد که سيال مورد انتقال به شکل مايع به دهانه پمپ برسد، پمپ در انتقال مايع به محل موردنظر کمتر دچار مشکل مي‏گردد. بيشتر مشکل‏ها و خرابي‏هاي پمپ‏هاي گريز از مرکز، به قسمت مکش آنها مربوط مي‏شود که هوا گرفتن و بروز پديده کاويتاسيون جزو مشکلات متداول است. کاويتاسيون مختص پمپ‏ها نيست و مي‏تواند در هر سيستم انتقال مايع (همچون لوله‏ها، شيرها و …) رخ دهد.
در يک تعريف ساده، کاويتاسيون عبارت است از تشکيل حباب‏هاي گاز در قسمت مکش (در اثر کاهش فشار)، ورود حباب‏ها به درون پروانه و پوسته، ترکيدن حباب‏ها داخل پروانه و پوسته (در اثر افزايش فشار)، آزاد شدن انرژي و بروز خرابي در قطعات پمپ.
انرژي آزادشده در اثر ترکيدن حباب‏ها، همان انرژي نهان تبخير مايع است که در زمان تبخير به مايع داده مي‏شود. از نظر لغوي، کاويتاسيون معادل “حفره‏زائي” است، چرا که در اثر جوشش  مايع، حباب‏هاي بخار به وجود مي‏آيند و هم‏زمان با آن گازهاي حل‏شده در مايع آزاد مي‏شوند و در درون مايع حفره‏هايي  تشکيل مي‏شوند که از حباب‏هاي گاز و بخار پر شده‏اند. اين حباب‏ها در منطقه فشار قوي مي‏ترکند و از گاز به شکل مايع در مي‏آيند  و در پي آن، حفره‏ها محو مي‏شوند که البته در مجاورت سطوحي که حفره‏ها با آنها در تماس بوده‏اند آسيب‏هايي بر جاي مي‏ماند. به همين خاطر اين پديده حفره‏زايي يا کاويتاسيون ناميده مي‏شود و ذاتاً فرآيندي هيدروديناميک است.

                       

پدیده کاویتاسیون

پدیده کاویتاسیون


بازسازی  وپوشش دهی پمپ با استفاده از متریال بلزونا ۱۳۱۱ و ۱۳۲۱

الف : دمونتاژ پمپ

  • در مرحله اول به منظور دسترسی به سطوح داخلی پمپ که باید تحت پوشش قرار بگیرند پمپ مذکور باید به دقت دمونتاژ شود.

پدیده کاویتاسیون

پدیده کاویتاسیون

پدیده کاویتاسیون


  • در بازرسی چشمی ( vt )

برای پیدا کردن عیوب مکانیکی و خوردگی در پمپ مشخص شد که پمپ هم دارای نقص در سیستم عملکرد قطعات روتاری بوده و هم نیاز به پوشش دهی دارد و از آنجا که تعمیر بخش مکانیکی پمپ باید توسط تعمیرات شرکت پتروشیمی فجر انجام پذیرد ، در این رابطه فعالیتی صورت نمیگیرد.

پدیده-کاویتاسیون

پدیده کاویتاسیون

  • سند بلاست و شستشو با آب DM

به منظور تشخیص بهتر از وضعیت کیسینگ پمپها پوسته و قطعات ثابت پمپ باید سند بلاست شود و سپس برای چسبندگی بیشتر مواد باید قطعات را با آب DM شستشوی کامل دهیم . لازم به ذکر است که بازه زمانی قابل قبول در این مرحله حداکثر یک ساعت پس از شستشو میباشد وبلافاصله باید اقدام به پوشش دهی نمود.


  • پوشش دهی و استفاده از مواد بلزونا ۱۳۲۱

پوشش سطوح داخلی پمپ اخرین مرحله قبل از مونتاز دوباره پمپ میباشد که توسط کارشناسان این شرکت به دقت انجام میشود.

پدیده-کاویتاسیون

ارسال نظر

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند