کلمه کلیدی را تایپ کنید

Ball valve

Ball valve

Ball valve

Ball valve

شير توپي | Ball valve

شير توپي ياBall valve  ، شيرهايي هستند که با حركت چرخشي  کار می­کنند و در آنها از یک دیسک کروی چرخان برای کنترل جریان عبوری استفاده می‌شود. اين دیسک ها براي باز و بسته كردن جريان مورد استفاده قرار مي­گيرند و توان تحمل فشار در آنها تا  حدود ۱۰۰۰ بار است در بال ولوها برای قـطع و وصـل کردن جریان از يك قطـعه توپي شكل استفاده مي­شود که با چرخش عملگر شير به سمت موقعيت بازشدن ، توپي می چرخد و سوراخي كه در وسط آن تعبيه شده است در مسير ورود و خروج سيال قرار ميگيرد و در نتيجه سيال از شير عبور مي­كند. وقتي كه توپي آنگونه­ایی  بچرخد كه سوراخ آن عمود بر مسير سيال قرارگيرد، دبي سيال متوقف مي­گردد.  وقتي كه توپي، در موقعـيت نيمه باز قرار گيـرد، جريان آشـفته اي در شير ايجاد مي­شود اين مشخصه باعث محدوديت كاربرد بال ولو مي­گردد. بنابراين ، این نوع از شیرآلات صنعتی در سیالهایی که قرار است كاملاً باز يا كاملاً بسته  باشد، بكار می­روند.

   در بال ولوهايي كه در صنعت بكار مي روند ممكن است از عملگرهاي مختلفي به منظور كنترل مستقيم يا از راه دور شير استفاده شود. متداولترين اين عملگرها يا بصورت دستي بوده و يا توسط يك موتور كار مي­كنند. شيرهاي دستي داراي يك چرخ يا اهرم دستي مي باشند كه مستقيماً يا از طريق يك گيربكس به ساقه شير وصل مي­شوند. با حركت ساقه شير به اندازه يك قوس۹۰ درجه، شير باز يا بسته مي­شود. در بيشترآنها عمل كردن شير در حالتي روي ميدهد كه دسته شير تا ۹۰ درجه بچرخد. برخي ازبال ولوها داراي عملگرهايي هستند كه بصورت دنده خورشيدي کار مي­كنند. اين نوع از دنده ها به شير اجازه مي­دهند كه از دستـه كوچكتري استفاده كنند ولي نيروي حاصله از آنها به اندازه يك شير بزرگ مي­باشد. از شير توپي براي كنترل جريان در زماني كه سيال فقط گاز باشد مي­توان استفاده كرد. مسیر  ورود سیال به  دو صورت امکان­پذیر است . نخست آنکه بصورت کاهش در سطح مقطع  که یک ارفیس Orifice  داریم که حفره روی گوی، کمتر از ورودی و خروجی شیر می­باشد. دوم آنکه بصورت مسیر کاملا” باز که حفره روی گوی به اندازه قطر ورودی و خروجی شیر است.

 

ball_valves

ball_valves

ویژگیهای اصلی بال ولوها

    عمل كردن در نسبت یک به چهارم بسته بودن و باز بودن مجراي توپي، يكپارچه بودن قطعات آن و عدم نياز به روانكاري، عمل كردن سريع در باز و بسته شدن ، وزن كم ،ساختمان فشرده ،نصب و بهره برداري آسان، تغيير سریع جهت جريان، گشتاور پايين مورد نياز جهت باز و بسته كردن و در نهایت ، قیمت پایین تر نسبت به سایر شیر هاست.

Ball valve

Ball valve

Kalanmehr Gallery

multimedia-027