کلمه کلیدی را تایپ کنید

ولو و اجزای آن

معرفی ولو و اجزای آن

معرفی ولو و اجزای آن

معرفی ولو و اجزای آن

معرفی ولو و اجزای آن

ولو

یک وسیله مکانیکی است که جهت کنترل فلو ، فشار و یا بستن کامل مسیر سیال در یک فرایند مورد استفاده قرار می­گیرد. این اعمال به یکی از طرق زیر میتواند صورت گیرد:

– قطع و وصل کردن جریان سیال

– تغییر در مقدار جریان سیال

– کنترل کردن جهت جریان سیال

– تنظیم کردن جریان پشتی یا فشار پایین دست سیستم

– تخلیه سیال به خارج سیستم در هنگام افزایش فشار بیش از حد

ولو ها دارای  ساختمانی متفاوت  با یکدیگر هستند و بر حسب کاربردشان در شرایط­های مختلف و نوع سیال و انتظاراتی که از آنها میرود طبقه بندی می­شوند.  اما در حالت کلی می­توان قطعاتی را که به طور عمومی در آنها وجود دارد به شرح زیر معرفی کرد:

اجزای ولو

بدنه(BODY)

 همان پوسته خارجی ولو است که اجزای ولو درون آن قرار داده می­شوند. در واقع نمای ظاهری و کلی از ولو که دیده    می­شود همان بدنه است. جنس پوسته می­تواند پلاستیک و یا از فلز باشد. برنز، چدن، برنج، فولاد، خصوصا” فولاد Steal Stainless   فلزاتی هستند که در ساخت بدنه ولو کاربرد دارند.

   بدنه، اولین جایی از ولو است که تحت فشار قرار می گیرد، در جایی که به پایپینگ وصل می­شود در برابر بارهای فشاری مقاومت از خود نشان می­دهد . ابتدا و انتهای بدنه ممکن است بوسیله پیچ شدن (threaded) یا از طریق جوش به پایپینگ وصل شود. بدنه ولو در اشکال مختلف توسط ماشین کاری و یا توسط ریخته­گری ساخته می­شود. اگرچه شکل کره­ای یا استوانه­ای بدنه ولو برای مقاومت ولو در برابر فشار از لحاظ اقتصادی به صرفه ترین هست، اما ملاحضات دیگری نیز وجود دارد. بسیاری از ولوها به یک قسمت برای نگهداری seat ولو احتیاج دارند که اریفیس است.در ولو بسته، اندازه گیری مقدار بارهای فشاری وارد بر بدنه ولو بسیار سخت است. اتصالات انتهایی در ولوها ، بارها را از حالت عادی خود در بدنه های کره ای یا اشکال پیچیده تر خارج می­کند.  ساخت آسان ، اسمبلی کردن و قیمت از دیگر ملاحضات مهم است. بنابراین شکل اصلی بدنه ولو کروی نیست، اما از شکل ساده و بسته تا شکل پیچیده و ترکیبی که بستگی به سرپوش (bonnet) دارد که دارای قسمت جداشونده است و برای مقاومت برای فشارهای بالاتر مورد استفاده قرار می­گیرد، وجود دارد.تنگ شدگی مسیر سیال (اثر ونتوری) معمولا یک روش قابل قبول برای کاهش اندازه و قیمت یک ولو است. در نمونه های دیگر قسمت انتهایی برای اتصال ولو به خطوط بزرگتر به ولو اضافه می شود.

 سرپوش BONNET

پوششی برای باز کردن ولو . در بعضی طراحی­ها بدنه خود به دو قسمت شکافته می شود که به هم دیگر پیچ می­شوند. سرپوش ها  در طراحی ها بسیار متنوع هستند. (قطعه ای مهم برای شروع تعمیر ولو)بعضی از سرپوش ها به عنوان یک پوشش ساده ولو عمل می­کنند، در حالیکه سرپوش های دیگر اجزای داخلی و فرعی نظیر  stem ، دیسک و عملگر را تحمل می کنند. سر پوش ولو دومین جایی از ولو است که تحت فشار قرار می­گیرد. سرپوش از همان جنس بدنه است و به صورت ماشین کاری یا به صورت ریخته گری ساخته می شود و بوسیله پیچ یا جوش به بدنه متصل می شود. در تمام موارد محل اتصال سرپوش و بدنه به عنوان کرانه فشاری در نظر گرفته می­شود.  پیچها و جوشهایی که بدنه و سرپوش را بهم متصل می­نمایند به عنوان اجزایی که که در برابر فشار مقاومت می­کنند و محکم هستند شناخته می شوند. سرپوش ولو در اکثر ولو ها یک قسمت مهم محسوب می شوند. سرپوش ولوها می توانند فرایند ساخت آنها را پیچیده تر کنند، اندازه ولو را افزایش دهند، به عنوان قسمت گران ولو شناخته شوند. و همچنین به عنوان جایی که پتانسیل نشتی را دارند شناخته می شوند.

 اجزای داخلی TRIM

 

   اجزای داخلی ولو را مجموعا تریم (trim) ولو می­گویند. تریم معمولا شامل Disk، seat ، stemوsleev می­باشد. عملکرد یک ولو توسط مجرای بین Disk و seat اندازه گیری می شود و در واقع به موقعیت Disk نسبت به seat بستگی دارد. به خاطر وجود تریم، حرکت پایه ای و کنترل جریان امکان پذیر است. در جاهایی که تریم برای حرکت چرخشی طراحی شده است دیسک به دقت دور سیت (seat) می چرخد تا در مقدار جریان تغییر ایجاد کند. در جاهایی که تریم برای حرکتهای خطی طراحی شده است دیسک به طور عمودی در بالای سیت حرکت می کند، تا اینکه یک سوراخ حلقه ای بوجود آید.

 دیسک   DISK

 در یک ولو که دارای سرپوش (bonnet) است، دیسک سومین قسمتی است که تحت فشار قرار می­گیرد. دیسک این قابلیت را فراهم می­کند که اجازه عبور را به سیال بدهیم یا آن را از عبور منع کنیم. وقتی که دیسک بسته است تمام فشار سیستم بر روی صفحه دیسک است اگر در طرف خروجی دیسک فشاری نداشته باشیم. بنابراین دیسک به عنوان یک قسمت محکم  در برابر فشار شناخته می شود. دیسک ها معمولا ماشین کاری می شوند و گاهی آنها را سطح سختی نیز می کنند تا قابلیت بالایی در مقابل فرسایش و خوردگی داشته باشند. یک سطح خوب برای  دیسک در جایی که با سیت در تماس است لازم می باشد تا بتواند وقتی که ولو بسته است کار آب بندی را خوب انجام دهد.

double-disc-gate-valve-detail1

سیت SEAT

   سیت ها یا رینگهای آب­بند (seal ring) محل نشیمنگاه (جایی که دیسک باید قرار بگیرد) را برای دیسک مهیا می­کنند. در بعضی از طراحی ها بدنه برای اینکه به عنوان seatمورد استفاده قرار گیرد ماشین کاری می شود در این مواقع دیگر نیازی به استفاده از seal ring نیست. در تعدادی دیگر از طراحی­ها،  seal ring ها ماشین­کاری می­شوند و به وسیله پیچ  (threaded) یا جوش به بدنه وصل می­شوند و با این کار سطح نشیمنگاه مهیا می­شود. برای افزایش مقاومت سایشی seal ring ها ، سطحی که در تماس است توسط جوش کاری و ماشین کاری، سخت کاری می شود. یک سطح خوب برای سیت در مواقع که ولو بسته است بسیار ضروری است تا بتواند آب بندی را به خوبی انجام دهد  Seal ringها معمولا به عنوان اجزایی که در مقابل فشار محافظ ولو هستند شناخته نمی شوند چون ضخامت بدنه به اندازه ای است که بدون در نظر ضخامت seal ring نیز بتواند در برابر فشارها مقاوم باشد.

 عملگر  ACTUATOR

   عملگر باعث عمل کردن stem و دیسک می شود. یک actuator ممکن است به صورت یک هندویل دستی، اهرم دستی، موتور الکتریکی، عملگری سلنوئیدی، پناموتیک و یاهیدرولیکی باشد. در بعضی از طراحی ها عملگر (actuator) به وسیله سرپوش (bonnet) نگه­داشته ­می­شود. در طراحی های دیگر yoke در بالای درپوش تعبیه شده است که برای نگه داشتن عملگر  از آنها استفاده می شود. به جز در برخی ولوهای هیدرولیکی در بقیه آنها عملگر در منطقه ای که فشار در آن وجود دارد مورد استفاده قرار نمی گیرد.

Air_Actuator

Air_Actuator

استم  STEM

   Stem که عملگر را به دیسک وصل می کند، مسئول تعیین مکان دیسک ولو می باشد. Stem معمولا ماشین کاری شده است و توسط تِرد یا جوش به دیسک وصل می­شود. برای اینکه از نشتی در اطراف اِستم جلوگیری شود نیاز به پکینگ است و جلوگیری از نشتی در اِستم بسیار ضروری است. استم نیز به عنوان یک قسمتی که از ولو در برابر فشارها محافظت می­کند درنظرگرفته­ نمی­شود. اتصال دیسک به stem می­تواند شامل مقداری لقی و چرخش باشد برای اینکه قرارگیری آن بر روی سیت بهتر انجام شود. و اِستم ممکن است به اندازه ای انعطاف پذیر باشد که به دیسک این اجازه را بدهد که روی سیت قرار گیرد. به هر حال لرزش ثابت یا چرخش انعطاف پذیر یا لرزش دیسک متصل شده می­تواند باعث از بین رفتن دیسک و یا اتصال آن به شود. دو نوع اِستم وجود دارند یکی stem بالارونده و یکی stem غیر بالارونده.  همانطور که در شکل ۲ و ۳ نشان داده شده است با نگاه کردن به اشکال می­شود.(تعمیر ولو)
این دو نوع stem را از هم تشخیص داد. برای stem بالارونده stem ،در هنگام باز شدن ولو از بالای عملگر (actuator) به بالا می رود و از آن خارج می شود. و این به دلیل رزوه بودن stem است که با bushing که تِرد شده و بر روی yoke  وجود دارد همگام شده است.

STEM

 پکینگ PACKING

اکثر ولوها از پکینگ برای جلوگیری از نشتی ناشی از فضای موجود بین اِستم و bonnetاستفاده می­کنند. پکینگ معمولا دارای مواد الیافی و یا مواد ترکیبی مانند تفلون استفاده می­شود که این باعث ایجاد آب بندی بین قطعات داخلی و خارجی ولو می­شود. پکینگ ولو باید به درستی و دقت فشرده شود تا هم از اتلاف سیال جلوگیری کند و هم باعث آسیب دیدن اِستم نشود. اگر پکینگ بیش از اندازه شل و سست باشد باعث نشتی در ولو می شود که این از لحاظ ایمنی یک خطر است. اگر پکینگ زیادی سفت باشد باعث سخت تر شدن حرکت می شود و همچنین ممکن است به خرابی stem نیز منجر شود.

Packing

  ورودی و خروجی   PORT

مسیر ورودی و خروجی ولو است که معمولا به لوله یا درام و یا تجهیزی وصل می شود.

گسکت    GASKET

      به منظور جلوگیری از نشتی، در محل ورود استم  به بانت ، لازم است در فاصله بین استم و بانت تمهیداتی اتخاذ شود. با قرار دادن Gasket در این قسمت ضمن اینکه استم قادر به حرکت می باشد، آب بندی نیز انجام می شود.

gasket

Kalanmehr Gallery

multimedia-027