کلمه کلیدی را تایپ کنید

کنترل ولو | CONTROL VALVE

کنترل ولو | CONTROL VALVE

کنترل ولو | CONTROL VALVE

وقتی هدف کنترل اتوماتیک فلو ، فشار ، دما و سطح و … باشد از کنترل ولو استفاده می گردد. در این نوع ولو عمل تنظیم سیال به جای اینکه توسط اپراتور یا هندویل انجام پذیرد ،‌ توسط سیستم کنترل و با استفاده از   اکچویتر ( Actuator)   انجام می گیرد.

معمولا برای کنترل دقیق و مناسب  فلو سیالات ، به صورت اتوماتیک می توان از گلوب ولو که و یا باتر فلای ولو استفاده کرد . صرف نظر از نوع ولو که بسته به شرایط میتواند از انواع مختلف و مکانیزمهای متفاوت استفاده نمود ، برای داشتن یک کنترل ولو  نیاز به یک اکچویتور(عمگر) داریم .

com-cotrol-valve

متداول ترین عملگر های مورد استفاده برای شیر های خود كار و کنترل عبارتند از : عملگر های بادی (PNEUMATIC) یا دیافراگمی , موتوری از نوع الكتریكی , هیدرولیكی یا پنوماتیکی ، ترموستاتیكی و یا حتی مغناطیسی (SOLENOID) نظیر شیر برقی میباشند .

همچنین در کنترل ولوها با نصب ابزاری به نام پوزیشنر ( Positioner )که تجهیزی جهت تنظیم موقعیت ولو و تسریع در فرمان کنترلی است میتواند مقدار سیال عبوری ازداخل شیر را به صورت سریع تر و  دقیق تر کنترل نماید .  از دیگر ابزار مورد استفاده در ولوهای کنترل،  مبدل I/P است . از آنجایی که سیگنالهای الکترونیکی و  کنترلی که به ولو فرمان میدهند میتواند از نوع جریان ۴ تا ۲۰ میلی آمپر باشد ، با اضافه کردن این نوع از ابزار در ولوهای پنوماتیک میتوان سیگنال جریان الکتریکی را به سیگنال پنوماتیکی تبدیل نمود . این شیرهای كنترلی با دریافت یك سیگنال ۴تا ۲۰ میلی آمپر، جریان سیال عبوری را بصورت خطی و پیوسته كنترل می نمایند .کنترل ولوها ، بصورت آنالوگ سیگنالها  را دریافت و مقدار سیال عبوری را میتوانند بین صفر تا ۱۰۰ درصد کنترل کنند.

 

 

Kalanmehr Gallery

multimedia-027